Google Yeni Soruşturma

İlk defa 2015′ de Temmuz da dava açan arama motoru olan yandex’ in düzene uymama davasında google’ a yeniden soruşturma başlatılmasına karar verildi. Rekabet kurumu resmi sitesinden google ile ilgili dikkat çekici önemli açıklamalarda bulundu. Kurumdan yapılan açıklamada Google’ ın Android ve mobil uygulama görevlerinin parçasına ilişkin hareketlerinin 4054 sayılı kanunun 4.ve 6. maddelerine uymadığına yönelik hoşnutsuzluk olduğunu belirtti.

Rekabet kurumundan yapılan açıklamada şu konular izah edildi. Google INC Google reklamcılık ve pazarlama LTD.ŞTİ den oluşan iktisadi tümlüğün mobil işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin parçasına ilişkin davranışlarının üreticilerle birlikte imzalanan anlaşmanın 4054 sayılı kanunun bir kaç maddesini ihlal ettiğini öne süren şikayet başvurusunu Ankara idare mahkemesi yeniden değerlendirdi.

Karar Yönetimde

Dosyada yer alan belgeleri araştıran kurul kararında belirtilen hususları ön görerek soruşturma açılmasına karar verdi. Soruşturma üç şirket hakkında yürütülecek.Bu şirketler yasaya uyup uymadığına dair soruşturulacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.